Dôchodky

„…a možno sa ho ani nedožijem.“ Toto počujem často. No zlá správa je, že sa ho mnohí dožijeme. Priemerný vek dožitia stúpa. Rezervy Sociálnej poisťovne nie. Bremeno sociálneho zabezpečenia sa postupne presúva na plecia každého z nás. Politici už otvorene hovoria o nutnosti zabezpečenia sa cez tri dôchodkové piliere!

1.Pilier – dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Je to priebežný systém, čo znamená, že to, čo na začiatku mesiaca ekonomicky aktívni občania „odvedú“, to sa na konci mesiaca ekonomicky neaktívnym občanom vyplatí. V tejto oblasti je obrovsky vplyv štátu – čiže politiky.

2.Pilier – je tvorený z časti povinného odvodu do Sociálnej poisťovne. Nič Vás nestojí, pokiaľ tam nechcete dávať dobrovoľné príspevky. A dávať sa oplatí – budete mať v starobe. Tu odložené investície nevyberiete ani pri nutnej kúpe novej chladničky ani na krstiny. Váš osobný dôchodkový účet spravujú Dôchodkové správcovské spoločnosti (DDS), ale prostriedky na ňom sú Vašim súkromným majetkom.

3.Pilier – je dobrovoľný. Sú to všetky nástroje, pomocou ktorých si vytvárate zdroje na dôchodok. Máme na výber Doplnkové dôchodcovské spoločnosti (DDS), pokiaľ je zamestnávateľ tejto forme naklonený. A keď už je, tak nerozmýšľajte! To, čo dáva na príspevky, Vám v žiadnej inej forme nedá. Veľmi rozumnou voľbou sú pravidelné investície do podielových fondov. Čím skôr začnete, tým menší vklad stačí na slušné prilepšenie v dôchodku. Platí, že ak začnete až po päťdesiatke, tak to, čo chcete na dôchodku mesačne dostať, musíte teraz každý mesiac odložiť. A keď chcete všetko v jednom – poistenie aj sporenie – rozumne vyladené investičné poistenie môže byť tiež dobrým riešením.